Filmowa róża wiatrów, czyli dolnośląski set jetting

Pobierz e-book "Filmowa róża wiatrów"
(PDF 30 MB)

Zapraszamy na wędrówkę śladami plenerów bardziej lub mniej znanych filmów i seriali, które powstały na obrzeżach Wrocławia oraz w miejscowościach położonych wokół stolicy Dolnego Śląska.

Materiały te po raz pierwszy ukazały się wiosną i latem 2021 roku na profilu fejsbukowym Filmowy Wrocław w ramach projektu Filmowa róża wiatrów, który zrealizowało Stowarzyszenie Podróżników TUiTAM, a dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Od dłuższego czasu z pasją i zaangażowaniem odkrywamy i przybliżajmy plenery i obiekty uwiecznione w filmach i serialach. W ten sposób ocalamy je od zapomnienia i propagujemy set jetting, czyli turystykę filmową, która zyskuje coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Ileż emocji dostarczyć może dotarcie do miejsc akcji filmów czy seriali, poszukiwanie panującej w nich atmosfery, określonego klimatu czy zwiedzanie obiektów znanych z ekranu!

Miejsca opisane w naszych tekstach układają się w cztery filmowe trasy rowerowe: na północ, wschód, południe i zachód od Wrocławia. Każdą z nich zaczynamy w filmowym zakątku stolicy Dolnego Śląska. Ich przebieg ukazują mapki z zaznaczonymi plenerami i obiektami filmowymi. Za nieocenioną pomoc i liczne podpowiedzi dziękujemy reżyserom Waldemarowi Krzystkowi, Zygmuntowi Lechowi i Radosławowi Piwowarskiemu oraz scenografkom Barbarze Komosińskiej i Danucie Węgrzyn-Kopczyńskiej. Szczególne podziękowania składamy asystentowi reżysera Ryszardowi Szymonowi i asystentowi operatora Stefanowi Kurzypowi za filmowe opowieści i udostępnienie zdjęć z filmowych planów. Ponadto dziękujemy za życzliwość Markowi Łazarzowi, Magdalenie Klag, Danucie Rajczakowskiej i Januszowi Kozyrskiemu.

Zachęcamy do wyruszenia na indywidualne wycieczki rowerowe wytyczonymi przez nas trasami. Jest to wyzwanie dla miłośników set jettingu ze wszystkich grup społecznych i wiekowych. Mamy nadzieję, że wyprawy te będą źródłem satysfakcji i niezapomnianych wrażeń. Życzymy wiatru w plecy!