Wycieczki po Dolnym Śląsku i nie tylko

Z wizytą u księżnej Daisy

20 października 2013. Tym razem w czasie wycieczki TUITAM-owej udaliśmy się do zamku Książ, największego dolnośląskiego zamku, przez ponad 400 lat siedziby rodu Hochbergów. Obejrzeliśmy dokładnie zamek, w sali kinowej prezentację multimedialną "Sekrety z zamkowej szuflady", pospacerowaliśmy tarasami zamkowymi do punktu widokowego, tzw. Skałki Olbrzyma, z najładniejszą panoramą na Książ. Po kawie w Palmiarni w Lubiechowie pojechaliśmy do Szczawna-Zdroju - uzdrowiska, które również należało kiedyś do sławnej rodziny Hochbergów, próbowaliśmy leczniczych wód, zajrzeliśmy do dawnego Grand Hotelu - w którym Daisy i jej mąż Jan Henryk XV gościli znamienitych swoich przyjaciół i spacerkiem przez Park Zdrojowy udaliśmy się na Słoneczną Polanę do dawnych pól golfowych Bad Salzbrunn. Tam po wysłuchaniu kolejnych ciekawostek i sensacji z życia pięknej Daisy mieliśmy okazję zobaczyć unikalne zdjęcia rodzinne właścicieli Książa oraz zdjęcia z pól golfowych w przedwojennym Salzbrunnie.

Wycieczkę prowadziły: Anna Motyka i Marta Miniewicz.

U wrocławskich biskupów - z wizytą w Nysie i Javorniku (Czechy)

8 czerwca 2013. Podczas wycieczki odwiedzimy stolicę dawnego księstwa biskupiego- Nysę oraz letnią rezydencję wrocławskich biskupów - zamek w Javorniku na Janowej Górze. W Nysie, zwanej "śląskim Rzymem" zwiedziliśmy późnogotycki kościół św. Jakuba z nagrobkami wrocławskich biskupów, barokowy zespół pojezuicki- kościół oraz budynki Kolegium i Gimnazjum jezuickiego, podczas spaceru po centrum Nysy oglądaliśmy rzeczywiście przepiękną "Piękną Studnię" z "koronkową" żelazną kratą z XVII w., oraz również cudnej urody marmurową Fontannę Trytona, Dom Wagi Miejskiej barokowy kościół św. św. Piotra i Pawła. Po przejechaniu malowniczą trasą na czeską stronę zwiedzimy zamek w Javorniku, pełniący do 1945 roku funkcję letniej rezydencji biskupów wrocławskich, a w nim salony, m.in. pokoje dla gości, salę muzyczną, salę koncertową, jadalnię i domową kaplicę, oraz wystawę fajek, jedną z największych w Czeskiej Republice (1200 eksponatów z XVI-XIX wieku). W drodze powrotnej byliśmy w Paczkowie, aby obejrzeć dobrze zachowane obwarowania miejskie oraz górujący nad miastem gotycki kościół obronny p.w. św. Jana Ewangelisty.
Wycieczkę prowadziły: Alina Filipowicz i Marta Miniewicz.

Rezerwat Adrszpachskie Skalne Miasto i Broumov

27 kwietnia 2013. Wycieczka do Adrszpachu i Broumova obfitowała w doznania wzrokowe, zapachowe i smakowe. Podziwialiśmy bowiem podczas wiosennego spaceru osobliwe, romantyczne i niezwykłe formy skalne powstałe pod działaniem wiatru, wody i temperatury, którym ludzie nadali często równie niezwykłe nazwy: Kochankowie, Kołyska Babci, Ząb Karkonosza, Diabelski Most czy Kozak. Duchowych doznań dostarczyło uczestnikom wycieczki zwiedzanie zespołu klasztornego w Broumovie z przepięknym barokowym kościołem św. Wojciecha, refektarzem z kopią Całunu Turyńskiego z 1651 r. oraz niezwykłą biblioteką. Na koniec zwiedzaliśmy browar, prześledziliśmy fazy produkowania piwa, aby następnie podegustować piwne nowości, np. piwo imbirowe, piwo z chili, wiśniowe i inne. Tradycyjny "Opat" był chyba jednak nie do pobicia.

Wycieczkę prowadziły: Marta Miniewicz i Anna Motyka.